Naše okolie

 

JAR - LETO – JESEŇ

Penzión Banská klopačka je situovaný v nádhernej lokalite, na hranici pri vstupe do Slovenského raja, odkiaľ môžete vyrážať a objavovať turistické chodníčky vedúce priamo z nášho penziónu napr. na Hliníky, Pálenicu, Veľkú Knolu, Malú Knolu, Grajnár, Bukovec i Zlatý stôl, pokochať sa nádhernými pohľadmi z rázovitej obce Závadka na Levočské pohorie, Vysoké Tatry, Volovské vrchy, ale i na pasúce sa stáda oviec a kráv na pasienkoch  v okolí. 

Ak sa rozhodnete objavovať náš kraj bicyklom, náš penzión má  k dispozícii mapu značených cyklotrás. 

Pretože Hnilčík je baníckou dedinkou, môžete u nás navštíviť banícke múzeum a sprístupnenú štôlňu Ľudmila-bývalý sklad výbušnín. Majitelia Penziónu Banskej klopačky vybudovali a označkovali pre širokú verejnosť turistický chodník, ktorý vedie k baníckej osade, k trom vyhliadkam a malej via ferate (viď. link TELEVÍKEND) na Hliníkoch, neďaleko penziónu.

Ak máte chuť spoznať rokliny a otestovať svoju fyzickú zdatnosť a ponúknuť Vašim deťom zážitok adrenalínu – neďaleko nás (25 km) je menej náročná roklina Zajmarská roklina so svojimi vodopádmi, rebríkami a stupačkami. Potom sú tu ďalšie tiesňavy ako: Sokolia dolina, Piecky a novootvorený Kyseľ, ktorý však je  naozaj pre tých zdatnejších turistov  - a pri zdolávaní rokliny je nutný feratový set s istením, ktorý si za príplatok môžete požičať i v našom penzióne. Vôňu prírody, lesov, vody, vodopádov môžete nasávať i cestou zdolávania Prielomu Hornádu, zvoliť si i výstup na Tomášovsky výhľad, ktorý v Slovenskom raji je najvyhľadávanejším.

Ak túžite spoznať aj „podzemný svet“ v blízkosti sa nachádza Dobšinská ľadová jaskyňa,   Krásnohorská jaskyňa, Čertova diera a pod.

Ak po náročnej túre si budete chcieť jeden deň len tak počlnkovať sa a poležať si pri brehu jazera určite sa musíte pozrieť na Palcmanskú Mašu a Uhornianske jazero. Pre tých, ktorí majú radi teplú vodu a radi využijú jej liečivé účinky, určite netreba obísť Vrbov. Termálna voda teploty od 27°C-38°C má blahodarné účinky najmä na pohybové a nervové ústrojenstvo. A ak máte radi saunový svet a svet bazénov Vaše chcenie uspokojí Aqacity Poprad, alebo krytá plaváreň a kúpalisko v Spišskej Novej Vsi.

Nuž a keď zvýši čas na kultúrne pamiatky z regiónu Spiš nemôžete odísť bez toho, aby ste nevideli krásy Spišského hradu, Spišskej Kapituly, Žehry, Dreveníka, Levoče, Markušovského kaštieľa, prejsť sa po mestečku Spišská Nová Ves a vystúpiť na najvyššiu vežu na Slovensku – vysokú 87 m.

 

ZIMA

V zimných mesiacoch je možnosť v našej dedinke si polyžovať na zasnežovanom lyžiarskom svahu, alebo si „pripnúť“ bežky pri našom penzióne a túlať sa po označených (30km) bežeckých trasách v oblasti Grajnár. Pre menej zdatných lyžiarov a deti je k dispozícii i lyžiarsky vlek neďaleko Hnilčíka (6 km) v Nálepkove, ktorý je taktiež umelo zasnežovaný.  Alebo ak by ste chceli spoznať i iné svahy, tak môžete okúsiť ich náročnosť v Levočskej doline, alebo vo Vysokých Tatrách.